«

»

Windows Server 2012 Essentials: Jedeme dál!

Před nedávnem jsme zavzpomínali na staré časy a omrkli nové funkce Windows Serveru 2012 Essentias. Staré časy jsou však pryč a musíme se hnout dále. V dnešním článku se zaměříme na další funkce tohoto serverového operačního systému, který má rozhodně co nabídnout.

Online Server Backup

Windows Server 2012 Essentials skrze funkci Windows Server backup lze nakonfigurovat tak, aby se data zálohovala a šifrovala do Windows Azure Online Backup. Jednoduchou formou si tak zákazníci mohou nakonfigurovat a zajistit tzv. offsite zálohu, tedy takovou, kde i po vyhoření celé budovy firmy nedojde ke ztrátě dat. Data, která jsou do Windows Azure Online Backup zasílána, jsou nejdříve šifrována, tedy nehrozí, že by přes Internet putovala v čitelné podobě.

Windows 8 aplikace

Stejně jako u SBS 2011 Essentials je k dispozici aplikace pro Windows Phone 8, pomocí které může správce serveru provádět leckteré úkony správy. Tuto aplikaci naleznete v Store pod jménem „My Business Server“. To je další unikátnost edice Essentials, protože žádná jiná edice Windows Serveru 2012 něčím obdobným nedisponuje. Co vlastně taková aplikace umí? Jako většina Windows Phone aplikací je rozdělena do několika částí mezi kterými se uživatel přepíná pomocí tahu prstem do strany. Těmi částmi aplikace jsou:

-        Quick Status panel: Poskytuje správci rychlý přehled o stavu jeho serveru bez nutnosti se hlásit do Dashboard.

-        Server panel: Poskytuje zjednodušený přístup pro základní správu a monitoring umožňující správu alertů, zařízení a uživatelských účtů.

-        Files panel: Jedna z nejpodstatnějších novinek této aplikace v porovnání s předešlou verzí. Zákazník má přístup k souborům ve sdílených složkách na serveru!

-        Recent panel: Uchovává historii naposledy otevřených souborů pro jejich snadné znovuotevření

-        Media panel: Centrální knihovna medií, došlo k optimalizaci streamovací logiky, aby se zlepšilo přehrávání na různých typech sítí s různými rychlostmi.

1_WSE

Obrázek 5: Ukázka Windows 8 aplikace „My Business Server“

Hardwarové nároky

Další z poměrně milých vlastností tohoto produktu jsou hardwarové či systémové nároky. Jde hlavně o to, že pro plné využití tohoto serveru nepotřebujete drahý „našlapaný“ server, ale postačíte s daleko střízlivější konfigurací. Inu, považte sami:

-        Procesor samozřejmě 64-bitový, alespoň 1,4GHz (1,3GHz u vícejádrových).

-        Paměť RAM je minimálně 2GB, doporučeno je 8GB

-        Hard disk 160GB se 60GB systémovým oddílem

Co se týče dalších systémových nároků, pak je potřeba vyzdvihnout, že podporovaný klientský operační systém je MacOSX od verze 10.5, na stranu druhou, do podporovaných nepatří ani Windows XP a ani Windows Vista. Podporované klientské operační systémy z dílen společnosti Microsoft jsou tak Windows 7 a Windows 8.

Virtualizace

Je něco nového z pohledu virtualizace? Ano i ne. Nadále platí, že edice Essentials nesmí být vybavena rolí Hyper-V. Tedy zákazník nesmí konfigurovat tuto edici jako Hyper-V hostitele. Nadále také platí, že Windows Server 2012 Essentials můžete nainstalovat do virtuálního stroje. Licenčně s sebou edice Essentials nenese právo provozovat další virtuální stroje, jako tomu je u edicí Standard nebo Datacenter. Toto vše (kromě možnosti instalace do VM) neplatí, pokud se provede tzv. tranzice licence. O tom ale níže.

Licencování

Nebudeme příliš zabředávat do tématu licencování, ale trochu toto téma probrat musíme. Je totiž potřeba říci, že nadále zůstává model, kdy zákazník kupuje licenci na server a neplatí za přístupové licence CAL. Ano, opravdu, Windows Server 2012 Essentials nemá CAL licence. A to už je hodně zajímavé. A nadále také platí limit 25 uživatelských účtů nebo 50 zařízení, které Essentials akceptuje. Nebo ne? Nabízí se totiž jedna otázka. Proč o tom vlastně píšeme, když jsme vám dosud neřekli nic nového? Protože tu jednu novinku máme. License transition. Co se totiž stane, když firma dosáhne výše zmíněného limitu 25/50? Může zakoupením licence Windows Server 2012 Standard provést tzv. License transition a poměrně jednoduchým postupem přepnout edici Essentials na edici Standard, ALE se zachovanou exkluzivní funkcionalitou Essentialu. Zákazník tak nepřijde o Remote Web Access, zálohování klientských stanic, úzké propojení s Office 365 a další funkce. Dokonce se odstraní zákaz provozovat v této edici roli Hyper-V. Ovšem i License transition má svůj limit, tím je starý dobrý SBS limit 75 uživatelů nebo 75 zařízení. Ale pozor, i toto je velmi jednoduché upravit. Pokud firma dosáhne i tohoto limitu, prostě a jednoduše v Dashboard serveru zvolí možnost „Turn off Essentials features“ a hle, máme tu převedení na standardní Windows Server 2012 Standard. Na jednu věc si ale musíte dát pozor, pokud provedete license transition z edice Essentials na Standard, zákazník MUSÍ dokoupit CAL licence pro uživatele nebo zařízení dle standardního licenčního režimu edice Standard. Prakticky jediné, o co zákazník přijde, jsou Media Services. Jak takový license transition provést si přečtěte zde a zevrubně potom na SBS blogu zde. Jednoduše řečeno, není nutné při dosažení limitu 25/50 provádět technickou migraci na vyšší edici Windows Server 2012, ale lze provést jednoduchý proces povýšení pomocí produktového klíče edice Standard.

Závěr

Windows Server 2012 Essentials přebírá žezlo nejen po předchůdci SBS 2011 Essentials, ale zároveň i po celé rodině Windows Small Business Server. Funkčně dokáže zaujmout a pokrýt potřeby většiny menších firem a zároveň jim poskytnout bezpečnou a jednoduchou cestu, jak server v edici Essentials povýšit na edici Standard a vypnout tak limity počtu uživatelů či zařízení. Tato edice disponuje i dalšími novinkami celé rodiny Windows Server 2012, například technologií Storage Spaces, umožňující spojení různých druhů disků (USB, iSCSI, SAS, SATA…) do jednoho logického celku a z tohoto celku vytvářet virtuální disky, které se pro systém tváří jako běžný pevný disk. Zároveň takové virtuální disky lze vytvářet v režimech RAID1 a RAID5. Je toho prostě mnoho, co zákazníkům může tato edice nabídnout, tak neváhejte a vyzkoušejte si edici Essentials i vy. Zde si můžete stáhnout trial verzi odkaz.

Jan Pilař (KPCS.cz) pro Svět Microsoftu.cz

Předchozí kapitolu naleznete zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − čtyři =