«

»

Windows Server 2012 Essentials: Co od něj čekat?

Kdysi dávno jsme vítali rodinu Small Business Server 2011. Kdysi dávno jsme do této rodiny vítali Windows Small Business Server 2011 Essentials. Kdysi dávno existovala rodina Windows Small Business Server. Kdysi dávno… Zlaté časy? I kdeže.

Je rok 2013 a před několika měsíci se vedle Windows 8 se představil i Windows Server 2012 a s ním i edice Essentials. Že je název nápadně podobný výše zmíněnému Windows SBS 2011 Essentials? Ano. Ona z něj totiž nová edice Windows Server 2012 přebírá filosofii, možnosti použití a posunuje je zase o kus dále. Je potřeba zmínit, že rodina produktů Windows SBS už nebude nadále vyvíjena a její prodej končí ve dvou fázích v roce 2013. Její místo přebírá právě Windows Server 2012 Essentials. No a v tomto článku se dozvíte i jednu velmi podstatnou informaci o které se zatím moc neví. Tak zostřete smysly a čtěte dál.

S koncem roku 2013 bude ukončen prodej SBS 2011. Poslední svého druhu

S koncem roku 2013 bude ukončen prodej SBS 2011. Poslední svého druhu

Co je Windows Server 2012 Essentials?

Že to je serverový operační systém, je asi jasné i bez nápovědy. Cílovou skupinou Essentialu je menší firma do 25 uživatelů nebo 50. zařízení. Zde je limit stejný jako u dosluhujícího SBS 2011 Essentials a stejně jako u něj je vybaven funkcionalitou, kterou jinde nenajdete. Takže i když se jedná o edici, která je „pod“ edicí Standard, tedy se nejedná o tu primárně „mainstreamovou“, má svoje specifika a jedinečnosti co do nabízených funkcí, které jsou opravdu fajn. Tou nejdůležitější odlišností je fakt, že celý server je uzpůsoben jednoduchosti, protože se počítá s tím, že v menších firmách nemusí vůbec IT oddělení existovat a o správu se stará například majitel firmy či nějaký jiný, řekněme poučený uživatel. Tedy rutinní kroky správy (zakládání uživatelů, přidání PC do domény…) jsou řešeny pomocí průvodců a nikoliv přes klasické MMC konzole. Ty samozřejmě na serveru naleznete taky, ale nejsou určeny pro základní kroky správy. Níže pak vypíchneme ty nejdůležitější rozdíly oproti edicím Standard nebo Datacenter.

Windows Server 2012 Essentials Dashboard

Windows Server 2012 Essentials Dashboard

Remote Web Access (RWA)

Webová brána do společnosti. Nemyslíme tím žádný firewall, ale webovou stránku, která v sobě slučuje přístup do firemní e-mailové schránky, přístup na vnitrofiremní portál Sharepoint, možnost se připojit k počítačům pomocí vzdálené plochy nebo pracovat se sdílenými složkami, které server publikuje. Nově, v porovnání s Windows SBS Server 2011 Essentials, může správce serveru určit, které složky budou takto publikovány přes RWA. Ve verzi 2011 byly prostě publikovány všechny. Příjemná změna k lepšímu. Další novinkou je, že celá stránka RWA byla optimalizována pro práci dotykem například z tabletu. Tato zařízení se vyskytují ve firmách čím dál tím častěji a tedy je jedině dobře, že se stránka tomuto trendu přizpůsobila.

Propojení s…

SBS 2011 Essentials přišlo se skvělou novinkou, a to úzké propojení s cloud službou Office 365. Zákazník tak spároval svůj server se svým předplatným Office 365 a například při zakládání účtů pomocí Dashboard mohl správce rovnou založit schránku v Office 365. Nebo provádět další kroky správy Office 365. No a co je nového v 2012 Essentials? Nově může zákazník propojit Essentials server nejen s Office 365, ale i s jinou hostingovou službou, provozující Exchange nebo dokonce s vlastním Exchange Serverem, který je provozován přímo u zákazníka. Výrazně se tím rozšiřuje možnost použití. Zákazník si tak může vybrat scénář, který mu bude vyhovovat a není už limitován jen na Office 365.

Po integraci s Office 365 je rozšířena funkčnost Dashboard

Po integraci s Office 365 je rozšířena funkčnost Dashboard

 Windows 8 File History

Windows File History, novinka Windows 8, která napomáhá uživatelům zálohovat jejich data. Konkrétně ze složek knihoven, plochy, oblíbených položek a kontaktů. Funguje tak, že ve výchozím stavu skenuje file systém a hledá změny, pokud nastaly, kopíruje tyto změny na cílové uložiště. A právě tímto uložištěm (tedy cílem pro ukládání záloh) může být Windows Server 2012 Essentials. Výběr cíle, pro zálohy pomocí Windows File History běžně uvidíte, pokud k počítači s Windows 8 připojíte externí disk. Ovšem, pokud správným postupem přes průvodce přidáte Windows 8 do prostředí se serverem 2012 Essentials, máte novou cestu, jak jednoduše zálohovat data uživatelů. Více o Windows File History naleznete zde.

Ukázka okna Windows 8 File History

Ukázka okna Windows 8 File History

V další části seriálu si povíme o zálohování na server, správy systému z telefonů nebo o virtualizaci. Takže těšte se na příští týden. :)

Jan Pilař (KPCS.cz) pro Svět Microsoftu.cz

1 ping

  1. Windows Server 2012 Essentials: Jedeme dál! » Svět Microsoftu

    [...] Předchozí kapitolu naleznete zde [...]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + dva =